Hindåsrockaden 2022

Av | 8 september, 2022

Hindåsrockaden 2022

När: Söndagen den 16 oktober 2022

Var: Hindås Rotundan

Vägbeskrivning se hemsida: https://www.laget.se/IFKHindas-Schack

Kollektivt: Röd express från Göteborg till Landvetter + byte 611 till Hindås.

Vem: Alla barn/ungdomar födda 04 och yngre.

Tid: Personlig avprickning senast 09:30, Matchstart ca 10.00. Prisutdelning ca 15:00

Klasser: 6 tävlingsklasser: Födda 04-09(”kadett”), 10, 11, 12, 13 samt 14+yngre.

Spelform: 7 ronder monrad i 2 grupper, födda 10-12 respektive 13+yngre.

”Kadettgrupp”: födda 04-09, minst 5 ronder, monrad eller Berger.

Speltid: Yngsta gruppen spelar utan tid, men klocka kan sättas in vid behov.

I mellanstadiegruppen 12 min+3s/spelare. ”Kadett”: 18min+10s.

Priser: Plakett till alla, pokaler till placering 1-3 i respektive fem årsklasser, samt kadettklassen +

utlottade extrapriser i varje årsklass.

Anmälan: Sker till ulriksixt@gmail.com senast 7/10 för att garantera plakett.

Efteranmälan kan ske på speldagen i mån av plats.

Avgift: 100kr/person, senast 7/10.

Betalning till Swedbank kontonr: 8032-5 4039483-5 (kontoinnehavare Ulrik Sixt).

Eller Swish 0709-704285 (Ulrik)

KOM IHÅG att ange namn och klass vid inbetalning.

Äta: 2 korv med bröd till alla deltagare ingår i anmälningsavgiften.

Korv och fika finns också att köpa

Välkomna! hälsar IFK Hindås Schack

Mer info?

Webbplats: https://www.facebook.com/hindasrockaden/ eller https://www.laget.se/IFKHindas-Schack

Ulrik Sixt ulriksixt@gmail.com, 0709-704285, Linus Hugo 0705-545410 (Skapad 20220904

Inbjudan

Resultat Göteborg Open mm

Resultat/ställning

Vinnare FM Mikkel Mansori Jacobsen Danmark
IM Hilmir Freyr Heimisson , Island
CM Kim Nygren, Örebro SS
FM Laith Al Waeli, SK Kamraterna
Arvin Rasti, Team Pelaro Alingsås SS

Live

ELOturneringen

Harald Berggren Torell ,SS Manhem
Henric Bergenwall ,Schack 78 Uppsala
Ivar Josefsson ,SS Manhem
Jonas Bengtssson ,SS Manhem
Georgios Lappas, SK Kamraterna

IMturneringen

Resultat
IM Pantzar Milton, Västerås SK
FM Kusuksari Kaan, Lunds SK
IM Ingebretsen Jens, Norge
FM Mitusov Semen, Ukraina
FM Rydström Tom, Växjö SK

Lilla Göteborg Open

Vinnare Mohamad Rajab Alkhashman, SS Manhem
Filip Roosvald, SS Manhem
Sol Andersson, Örgryte SK
Gary Sairahul Konduru, Örgryte SK
Yaashvan Madevan Vaishnavi, SS Manhem

Mer information finns på SS Manhems hemsida